Keresés
Close this search box.

Generációváltás a slágerlistákon

Hivatalos Magyar Slágerlisták
2023. július 13-án, csütörtökön a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (MAHASZ) által működtetett platform tartalma és arculata egyaránt megújult.

Streaming adatokkal frissülnek a zenei listák

Izgalmas mérföldkőhöz érkeztek a Hivatalos magyar slágerlisták. Összeolvadt a két legnagyobb hagyománnyal rendelkező, illetve a legújabb toplista, valamint elindult egy új szempont szerinti összesítés. A lépés oka, hogy a zenehallgatási szokásoknak megfelelően a hazai hangfelvétel-ipar bevételének közel négyötöde a digitális értékesítésből, így főleg a zenei streamingből származik. Mostantól a slágerlisták is ezt hivatottak tükrözni.

Mi változik?

A Magyarországon 1990 óta működő Album Top 40 slágerlista mostantól tartalmazza a zenei streaming adatokat is, vagyis az albumokon található dalok előfizetéses vagy reklám alapú (ingyenes) meghallgatása is beleszámít a heti összesítésekbe (az eddigi CD-, DVD- és vinylértékesítések és online letöltések mellett). Az Album Top 40 így egy sokkal naprakészebb, “hibrid” slágerlistaként születik újjá.

Hasonlóképp a Single Top 40 slágerlistába pedig beépül az eddig önállóan kezelt Stream Top 40 dallista. Utóbbi eddigi formájában – közel tíz év után – megszűnik, hisz a streaming immár a zenehallgatás sztenderdjévé vált.

Milyen hatása lesz ennek a slágerlistákra?

A megújult Album és Single Top 40 slágerlistákon ezentúl olyan előadók is az élre törhetnek, akik ugyan fizikai hanghordozóval (vagyis CD-vel, vinyllel, stb.) nem feltétlenül rendelkeznek, viszont az albumaikat, kislemezeiket rengetegen hallgatják a különböző zenei streaming oldalakon (Spotify, Apple Music, Deezer).

Ennek köszönhetően egy aktuálisabb, teljesebb, korszerűbb zenei paletta rajzolódik ki, mely pontosabban reprezentálja a magyar közönség zenefogyasztási szokásait, s ezáltal a legnépszerűbb kiadványokat.

Ennek egyik tökéletes példája a népszerűsége csúcsán levő Azahriah, aki a korábbi módszerrel számított Album Top 40 slágerlistára alig-alig jutott fel, most azonban 5 kiadványa is szerepel a listán, ebből 3 a Top 5-ben. Mellette többek között KKevin, Pogány Induló, Manuel, a Carson Coma, Ekhoe, Beton.Hofi, Dzsúdló vagy épp DESH is az élmezőnybe teleportált.

Hasonló a helyzet a nemzetközi előadók esetében: a hibrid számítási módnak köszönhetően erősödött például Harry Styles, Lana Del Rey, a Metro Boomin, Taylor Swift vagy épp az Arctic Monkeys jelenléte, hisz az ő rajongóik is nagy számban pörgetik kedvencük dalait a streaming platformokon.

Új slágerlista indult: fókuszban a vinyl és a CD

Mivel azokról a – sokszor legendás – művészekről sem szeretnének megfeledkezni, akiket rajongóik elsősorban fizikai hanghordozók vásárlásával támogatnak, a megújult Album Top 40 lista mellett egy ezen eladások alapján összeállított rangsor is elérhetővé válik.

Az Album Top 40 (fizikai hanghordozók) nevű slágerlista kizárólag a fizikai (CD, vinyl, DVD, kazetta) értékesítések alapján áll össze, és a rajongói lojalitást, a fizikai termékek iránti – évek óta stabil – érdeklődést, elköteleződést hivatott elismerni.

Az új lista élén az első héten a Stray Kids nevű dél-koreai k-pop szenzáció áll. Továbbá olyan hazai előadókkal is találkozhatunk az élmezőnyben, mint az Omega, Rubcsics Richárd, a Mobilmánia, Bródy János vagy épp Márió.

SlágerlistaMég több adat – a cél a teljes lefedettség

Ahogyan azt nemzetközi és hazai statisztikák is igazolják, a zenei streaming az aranykorát éli: jelenleg innen származik a hangfelvétel-ipar bevételének mintegy négyötöde, itthon konkrétan 100 forintból 79. A havi előfizetési díjért korlátlan zenehallgatási lehetőséget biztosító szolgáltatásoknak köszönhetően a közönség bárhol, bármikor és bármit meghallgathat. Elérkeztünk arra a pontra, amikor a legnépszerűbb albumok és kislemezek listáiról alkotott kép kizárólag a streamelési adatokkal teljes.

Hogyan lehet összevetni egy CD és egy stream értékét?

“A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége szorosan együttműködik a hangfelvétel-ipar nemzetközi szervezetével (IFPI), amelynek piaci ismeretére és statisztikai bázisára támaszkodva, a nemzetközi sztenderdekkel összhangban állapítjuk meg egy fizikai hanghordozó, egy dalletöltés, valamint egy előfizetéses és reklám alapú (ingyenes) stream értékét, s ezek arányait. Ezeket összevetjük a MAHASZ évente frissülő piaci statisztikáival, így megteremtve az egyensúlyt a nemzetközi és hazai trendek között” – fejtette ki Szűts László, a MAHASZ elnöke.
“Az elmúlt évek szakmai és informatikai fejlesztéseinek köszönhetően a Hivatalos magyar slágerlisták és az arany/platina minősítések rendszere immár abszolút szinkronba került. E kettő ugyanis mostantól ugyanazon módszertant követi, amely most aktualizált piaci alapokon biztosítja a slágerlisták relevanciáját” – tette hozzá Mezei Csaba, a MAHASZ kommunikációs szakértője.

A hetente publikált Hivatalos magyar slágerlisták elérhetők a
slagerlistak.hu oldalon.

Oszd meg kérlek, ha tetszett!

Mindenünk a zene

Friss

Amanna

Nemrég jelent meg Amanna Valamiér című dala

Amanna magyar énekesnő, dalszerző. Generációjának izgalmas új művésze, egyedi előadásmóddal, és zeneiséggel. Legutolsó megjelenése, melynek címe Valamiér’ egy párkapcsolat végének fájdalmas emlékeit dolgozza fel.

HOCUSPONY

Megjelent az Abrakadabra a Hocuspony -tól

A budapesti székhelyű HOCUSPONY nem hagyott sok időt a lacafacára, rögtön az első évükben megjárták szinte az összes nevesebb fővárosi klubot az A38-tól egészen az Akvárium Klub Nagyhalljáig.

Fonogram -Magyar Zenei Díj

Megvannak a 2024-es Fonogram-jelöltek!

2024. április 27-én, szombaton a Fonogram-nap keretében derül ki, kik nyerik idén a magyar zenei élet legrangosabb szakmai elismerését, a 18+1 kategóriában odaítéltFonogram -Magyar Zenei Díjat.