A mulatós zene tényleg csak a vidék zenéje?

Köteles István
A bóvli és giccses jelzőkkel büntetett mulatós zene művelői szerint egyfajta titkos divatként virágzik a műfaj.

Dupla KáVéA bóvli és giccses jelzőkkel büntetett mulatós zene művelői szerint egyfajta titkos divatként virágzik a műfaj. De miért titkolt ez a rajongás? Köteles Istvánnal, a Dupla KáVé zenekar vezetőjével beszélgettünk.

Furcsa helyzetben van a magyar mulatós zene. A médiában szinte teljesen mellőzött stílusnak és előadóinak hatalmas a rajongótábora. Köteles István szerint óriási igény van a dalaikra, de az igaz, hogy sokan titokban hallgatják ezeket. A Dupla KáVé rajongótábora bizonyítja a stílus népszerűségét: Facebook oldalukat 167 ezren követik, a YouTube-on pedig már 34 milliós a videóik nézettsége. István szerint sok ember akkor nyit a műfaj felé, „amikor a gátlásait megszünteti, vagy eléri azt a kort, amikor átgondolja a dolgokat, és már nem manipulálják.” Kevesen tudják, hogy a mostoha sorsú stílus számára ő harcolta ki a szórakoztató zene kategóriát, még a 80-as évek végén, a MAHASZ-nál.

A magyar zenei életben a nyolcvanas években jelentek meg a kezdetben lakodalmas rocknak nevezett dalok, amelyeket a zenei média a mai napig inkább csak megtűrt műfajként tart számon. Ezért is különleges egy olyan ember tapasztalatait hallani, aki élete nagy részét ilyen zenékkel és rajongóival töltötte. A Dupla KáVé frontembere szerint ez az a műfaj, amelyben meg lehet öregedni, lásd Aradszky László. A popzenében nagyon nehéz megöregedni.”

Arra, a kérdésre, hogy miért nem maradt rock-, vagy lett popzenész, meglepően racionális válasza van: „Amitől a zenész zenélni szeret, és amiért szeret elmenni a következő előadásra, azt ebben a műfajban tudom folyamatosan megkapni és visszaadni.”

A Dupla KáVé 1996-ban alakult, tagja István mellett Váradi Jenő. Első albumaik főleg az 1980-as évekbeli külföldi slágerek – pl. Modern Talking dalok – hangzásvilágát követték a feldolgozások és saját szerzeményeik esetében is. Később kirándultak a country és mulatós zenei irányba, fellépéseiket e stílusok változatossága jellemzi. 20 év alatt tizenhat Dupla KáVé album készült és egy Köteles István szólólemez. Ezeket több mint egymillió példányban adták el a világ magyarlakta területein. Az interjú során elhangzott az is, hogy tizenkétszer turnéztak már Amerikában is.

A többszörös arany- és platinalemezes Dupla KáVé mindig képes újat hozni: egy ideje már István lánya, Köteles Cindy is csatlakozott hozzájuk, ezzel is színesítve hangzásukat. István és felesége Krisztina, a dalok szerzése és a szövegírás mellett az albumok szerkesztését, gyártását, menedzselését is mai napig maguk végzik, saját zeneműkiadójukat, a Stefanus Kiadót vezetve, valamint az albumok stúdiófelvételei is saját erőből, a Stefanus Stúdóban készülnek.

Az előadóművészről még többet megtudhatunk a Sztárportré interjúban.

Oszd meg kérlek, ha tetszett!

Mindenünk a zene

Friss

Új zsinagóga Szeged

Zsidó kulturális fesztivált rendeznek Szegeden

Komoly- és könnyűzenei koncertek, könyvbemutatók és fotókiállítás várja június elejétől szeptember közepéig az érdeklődőket a Szegedi Zsidó Kulturális Fesztiválon – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

The Pontiac - Ablakomból

The Pontiac – Ablakomból

Hamarosan harmadik nagylemezével örvendezteti meg rajongóit a The Pontiac. Beharangozóként a zenekar újabb videóklippel készült, amit a korong egyik legmeghatározóbb, Ablakomból című dalához forgattak.

Palágyi Ildikó

Palágyi Ildikó: Körbeér

A kislemez Palágyi Ildikó – énekes-dalszerző – legszemélyesebb megéléseibe, történeteibe enged betekintést. Az album címadó dalához a saját teraszukon forgattak „home session” videót.

Vörös Renátó

Vörös Renátó – Nap

Remeteévek és Skócia meghódítását követően jelent meg Vörös Renátó második szóló nagylemeze: Nap címmel.