Keresés
Close this search box.

Drum’n’bass, népzene, többszólamú női ének – ez a Chalga új lemeze

Chalga Dnb
Fekete Bori moldáv népdalát is feldolgozza a Chalga új lemezén.

Akusztikus folkzenéjükben megjelent az elektromos gitár, a drum’n’bass, és a modern hiphopból kölcsönzött ritmusok

Markáns stílusváltáson esett át a Chalga, és ennek szellemében jelent meg harmadik nagylemezük, az Ezért van az. Erre már nem kell sokat várni, ugyanis az új anyagot február 10-én mutatják be a Fonó Budai Zeneházban.

– A zenekari stílusváltások rizikósak, esetünkben azonban elkerülhetetlen volt – magyarázta Zagyva Tamás gitáros, az együttes vezetője.

– A Chalga előző két lemeze, a Sabir és az Erdő, erdő jól illeszkedik a magyar, néhol a nemzetközi világzenei, azon belül a jellemzően akusztikus hangszeres zenébe. A balkáni/arab ütőhangszerek, akusztikus gitár elég jellegzetes, könnyen azonosítható soundot teremtettek, ugyanakkor a második lemez már egyértelművé tette, hogy be/le is zárja a zenekar lehetőségeit.

A váltás egyértelmű, modern jazz-pop dobolás, elektromos gitárok, és modern, vagy már nem annyira modern, de világzenében mindenképpen ritkaságnak számító drum’n’bass, jungle, hiphop elemek jelölik az új irányt.

A zenekar ugyan szakít az új lemezen az akusztikus-folkos ritmusszekcióval, de megtartja a jellegzetes hegedű-szaxofon-ének frontvonalat.

A dallamvilág emiatt kiszabadul a magyar-balkáni népzenei kötöttségekből, és bár sokszor úgy szól, mintha népzene lenne, ez a lemez tartalmazza egyértelműen a legkevesebb népzenei elemet – ez alól kivétel az Istenem című szám, amely Fekete Bori Felszállott a páva c. műsorban bemutatott moldvai népdalát dolgozza fel, filmzenei és kortárs jazz elemeket is tartalmazó módon.

– A lemez egyik fő újdonsága a sokszólamú ének, ez három énekelni (is) kiválóan tudó női szólistával (Fekete Bori-ének, Kuczera Barbara, hegedű-ének; Horváth Móni-fúvósok, ének) eddig bűnösen és pazarlóan elhanyagolt lehetőség volt. Most igyekeztünk kihasználni, hogy mindhárman csodálatosan énekelnek.

A Szakítós, az Üres ez a ház, a Tudod-e, a Révészem, az Ébren álmodom nagyon erősen épít a női hangokra – tette hozzá Tamás.

A zenekar további tagjai a modern (jazz)dobolás egyik legjelentősebb magyarországi képviselője, Szegő Dávid, a világzenei veterán Takács Szabolcs, aki bőgőn és basszusgitáron is játszik, valamint a gitáros-zeneszerző Zagyva Tamás.

A nagylemez már hallható az ismert online felületeken, illetve megjelent CD-n is. A Halmos Béla Program által támogatott album bemutatóját február 10-én tartják a Fonó Budai Zeneházban.

Fekete Bori moldáv népdalát is feldolgozza a Chalga

Oszd meg kérlek, ha tetszett!

Mindenünk a zene

Friss