Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta idén a Bartók-Pásztory-díjat

Bartók Béla magyar zene

Idén is Bartók Béla születésnapján adták át a díjat

Miller Lajos operaénekes és Kecskés D. Balázs zeneszerző kapta idén a Bartók-Pásztory-díjat – közölte a Zeneakadémia kedden az MTI-vel. Az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem minden évben Bartók Béla születésnapján hozza nyilvánosságra az adott évben Bartók-Pásztory-díjjal kitüntetett két művész, egy előadóművész és egy komponista nevét.

Az elismerést a zongoraművész-zeneszerző özvegye, Pásztory Ditta alapította végrendeletében, ennek alapján odaítéléséről az egyetem oktatóiból álló kuratórium dönt. A kitüntetést 1984 óta minden esztendőben olyan, kimagasló tevékenységet végző magyar művészek kaphatják meg, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet fejlődéséhez, valamint a bartóki szellemiség megőrzéséhez.

Kutnyánszky Csaba rektorhelyettes köszöntője után Medveczky Ádám karmester, a Zeneakadémia címzetes egyetemi tanára mondta el laudációját Miller Lajosról.

A legkülönfélébb világok találkoznak és ütköznek össze Kecskés műveiben

„A hatvanas évek második felében a Zeneakadémia nagyszerű énekes generációt bocsátott útjára, köztük Miller Lajost, operairodalmunk kimagasló egyéniségét, zenekultúránk jelentős képviselőjét. Közösen indult pályánkon sokat szerepeltünk együtt. Fantasztikus hang tulajdonosa, hősbariton, amely modulatív készségével és zenei színérzékenységével minden stílusban élményt ad. Így fér meg egymás mellett Simone Boccanegra, a Tosca Scarpiája vagy a Tannhäuser Wolframja. Csodálatosan egyesíti hangjában a zenét és a magyar művek szépségét”

– hangsúlyozta Medveczky Ádám, hozzáfűzve: Miller Lajos világjáró művész, kiváló dalénekes, aki szívesen és előszeretettel énekel kortárs műveket, köztük Ránki, Szokolay és Petrovics operáit.

„Kecskés D. Balázs művei a hallgatóság képzeletét olyan zenei térbe hívják, ahol a legkülönfélébb világok találkoznak és ütköznek össze. Szent Ágoston és Nietzsche, Schubert és Katy Perry, Bach és Meredith Monk egyaránt inspirálják” – írta laudációjában Bella Máté zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója.

Hozzátette: a zenét tágabb kulturális összefüggéseiben vizsgálja, kutatásai az elektronika és a mesterséges intelligencia klasszikus zenében betöltött szerepétől egészen a popszámok és Schubert-dalok összehasonlításáig terjednek.

Alkotásait mindig egyfajta szakralitás hatja át, amely a hallgatót a művészet mélyebb megéléséhez segíti hozzá. A 21. századi kortárs magyar komolyzene ifjú titánja, aki intellektuálisan és intuitívan is képes hatni a mindenkori közönségére.

Mindenünk a zene

Friss

Mit hoz a véletlen

Neked sorsolt