Szőke Nikoletta az új hang, ami előadja az átdolgozásokat!
Mások mellett James Brown, a Depeche Mode, Adele és Lenny Kravitz dalainak dzsesszesített változata is szerepel a Sárik Péter Trió új Jazzkívánságműsor-lemezén, amelyen Szőke Nikoletta énekel. Az album bemutatója november 9-én lesz a MOMkultban. A népszerű formáció immár hatodik CD-jét készítette ismert pop-rock dalok dzsesszes átdolgozásával, és harmadszor gondolt át külföldi slágereket.
„Régen volt 2012 és 2014, amikor a két első Jazzkívánságműsor-lemez megjelent. Ezeken világslágereket dolgoztunk fel, az első instrumentális CD volt, a másodikon Micheller Myrtill énekelt. Aztán Falusi Mariannal három sikeres magyar anyagot készítettünk, most pedig Szőke Nikivel, akivel már nyolc éve játsszuk ezt a programot, megcsináltuk a harmadik külföldi verziót”
– mondta Sárik Péter zenekarvezető, zongoraművész az MTI-nek.
Az új lemezen a hatvanas évektől (James Brown) kezdve hallhatóak dzsesszesített világslágerek a hetvenes (ABBA), nyolcvanas (Phil Collins, Miami Sound Machine, Richard Marx) és kilencvenes (Depeche Mode, Lenny Kravitz) éveken át egészen a 21. század sikereiig (Modjo, Gnarls Barkley, Kylie Minogue, Adele, Pharrell Williams).
„Ezen a lemezen egy ABBA-dal, a Chiquitita volt az én kívánságom, Nikinek is voltak kérései, de a közönség kihagyhatatlan, hiszen a nézők kérései alapján feldolgozott dalok garantálják a lemezek sokszínűségét”
– jegyezte meg Sárik Péter.
Mint elmondta, a dalok kiválasztásánál Szőke Nikinek vétójoga volt, hiszen ő adja a hangját és az arcát a produkcióhoz. Hangsúlyozta, hogy az énekesnőnek nagyon nehéz dolga van: popdalokat, mindenki által jól ismert világlágereket kell úgy elénekelnie, hogy az eredeti üzenet megmaradjon, közben önmagát adja, és mindezt úgy, hogy a dalok kétharmadát eredetileg férfiak énekelték, és szinte minden sláger más stílusú, jellegű.
14 év alatt majdnem ezer kívánságból 76 feldolgozás
A trió (Sárik Péter – zongora; Fonay Tibor – nagybőgő; Gálfi Attila – dob) Jazzkívánságműsor-sorozata 2010-ben a BJC-ben kezdődött, akkor még egy korábbi felállással.
„A hat CD-n összesen 76 dalt dolgoztunk fel, de az ezerhez közelít a beérkezett kívánságok száma. Többszáz koncertet játszottunk, óriási rutint szereztünk abban, miként kell a műfajok között úgy táncolni, hogy minden koncerthallgató jól érezze magát. Az is, aki sose volt dzsesszkoncerten és az is, aki vérbeli dzsesszrajongó”
– fejtette ki a zenekarvezető.
A friss anyag legtöbb alapdalában valamilyen formában ott bujkál a soul.
„Ez véletlen, de nyilván tudat alatt is vonzódunk a soulhoz, ami valahol a pop és dzsessz között helyezkedik el. De a legfőbb szempont a hangszereléseknél, hogy azok működjenek a koncerteken”.
Sárik Péter szólt arról, az átdolgozások során sokszor nehézséggel jár, hogy náluk nincs gitár. Például az új lemezen szerepel a Modjo-tól a Lady, amelynek lényeges eleme az a gitár groove, amelyről az első másodpercben felismerhető a dal.
„Ezt nagyon nehéz volt zongorával kiváltani. Az eredeti tempóknál általában gyorsabban játsszuk a dalokat, és sokkal több a gyors szám, mint a lassú. De a legfontosabb, hogy megtartsuk a dalok eredeti üzenetét, sőt hangsúlyozzuk azt, hiszen minket nem kötnek műfaji keretek”.
A zenész hangsúlyozta, hogy imádják a Jazzkívánságműsort csinálni, és mivel csak olyan dalokat játszanak, amiket szeretnek, ezért remekül szórakoznak.
„Az egész emellett egy kicsit népműveléssé is vált, de ebben eredetileg semmi szándékosság nem volt, csak közben jöttünk rá, hogy mi történik”.
A Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta november 9-én a MOMkultban mutatja be az albumot.
„Az új lemez minden dalát eljátsszuk, de csemegézünk a régi műsorból is. Szokás szerint házibuli hangulat várható, nagy közös éneklések és sok nevetés, ahogy minden Jazzkívánságműsor koncerten”.
A zenekarvezető elmondta az MTI-nek, hogy a Jazzkívánságműsor magyarul program Falusi Mariannal hatalmas tömegeket vonz, és az a műsort is folytatódik; december 13-án például az Erzsébetligeti Színházban lépnek fel vele. Az 52 éves, Erkel Ferenc-díjas Sárik Péter dzsesszzongorista, zeneszerző negyedszázada meghatározó szereplője a hazai zenei életnek. Tizenhét éve létező, Fonogram-díjas triójával Bartók Béla és Beethoven műveit is átültette dzsesszre.