A Five More Minutes zenekar 2015 decemberében alakult Szegeden, Ecseki András és Purgel Máté gitárosok összefogásával. Kezdetben csak jammelni jártak össze, aztán ahogy íródtak a dallamok elhatározták, hogy zenekart alapítanak. A gitárról basszusgitárra váltó Móré Sándor és Földi Bence dobos csatlakozásával már csak egy énekes hiányzott a formációból, akit 2016 februárjában meg is találtak Mérges Zoltán személyében. A végleges felállás 2017 októberében alakult ki, amikor is Földi Bence szerepét R. Nagy Zoltán vette át a doboknál.
Mérges Zoltán énekessel beszélgettünk.
Mit gondoltok, mennyire nehéz ma érvényesülnie, ismertté és elismertté válnia egy zenekarnak? Mennyire nehéz elindulni?
- Ez valóban nem könnyű. Stabil közönséget is nehéz szerezni, pláne külső segítség nélkül. Ha a zenekar nem rendelkezik managementtel, zenei producerrel vagy biztos kapcsolatokkal, akkor nagyon sok idő, pénz és energiabefektetés kell ahhoz, hogy előbb-utóbb feltűnjön az embereknek.
Ti hol kezdtétek? Hol léptetek fel eleinte?
- Eleinte Szegeden és környékén léptünk fel többször, próbáltuk a helyi közönséggel megszerettetni a zenénket, illetve visszajelzést kapni. Az első fellépést természetesen megelőzte egy három dalból álló kislemez, amit a koncertjeink előtt promotáltunk. Ezt követően próbáltunk minél több helyre eljutni az országban.
Manapság milyen gyakran léptek fel, illetve milyen rendezvényeken?
- Általában havi 2-3 alkalommal igyekeztünk fellépni az elmúlt időszakban. Eddig két őszi turnét valósítottunk meg, mind a kettő 10-13 állomásos klubkoncertsorozat volt. Nyáron próbálunk minél több szabadtéri rendezvényre eljutni, ám ezekre a helyekre már nehezebb beszervezni magunkat. Igyekszünk az összes nagyobb városban megfordulni, ahol van igény arra a fajta zenére, amit csinálunk. Szeged, Budapest, Pécs, Békéscsaba, Veszprém, Szarvas, Székesfehérvár, Hódmezővásárhely és persze a határon túli Zenta és Temesvár is szerepelt már azok között a városok között, ahova eljutottunk zenélni.
Melyik stílus áll a legközelebb a zenétekhez, a dalaitokhoz?
- Metal, stoner, hard-rock. Ennek az ötvözetét próbáljuk képviselni.
Ki a célközönségetek?
- Próbáljuk a saját generációnkat megfogni. Azt vettük észre, hogy a 24 és 40 év közötti korosztály az, aki a koncertjeinkre eljön, általában olyan emberek, akik az underground stílust és a metál különböző változatait kedvelik.
Melyek azok a zenekarok, amik hatással voltak a zenétekre, a stílusotokra?
- Mind az ötünknek elég változatos a zenei ízlése, de vannak közös pontok. Ha megnézzük, hogy milyen zenekarokat hallgatott a zenekar, akkor a nagy klasszikusok kerülnek elő, mint pl. Az AC/DC, Metallica, In Flames, Rammstein, Black Stone Cherry, Satyricon, Audioslave, Rage Against The Machine. Ezek a zenekarok talán közvetlenül nem is, de közvetetten befolyásolhatták azt a stílust, amiben próbálunk érvényesülni.
Ti milyen zenéket hallgattok, mi az, ami nem maradhat le az mp3 lejátszóról, telefonról?
- Ez nagyon változatos, mindannyiunknak különbözik valamennyire az ízlése. Az előbb említett zenekarok mindenképp rajta vannak a listánkon.
Hogy jön létre egy zeneszám? Ki írja a dalszöveget, ki a zenét?
- Ebben néha van vita a zenekarban. Legtöbbször úgy születik meg egy dal, hogy a beállásnál valaki játszik egy jó témát, ami ha mindenkinek tetszik, akkor elkezdünk vele dolgozni, kiegészítjük, kísérletezünk vele, hogyan szólna jól és ha minden megvan, akkor később jön hozzá a szöveg. De van olyan is, hogy valamelyikünk megírja otthon a témát, elhozza próbára, bemutatja és azon dolgozunk tovább. Mindenki ötletei elő lettek eddig véve, a dobosunkon kívül mindenki írt már gitártémát, amit végül megcsináltunk. A szöveget mindig én írom énekesként, amit András szokott lektorálni.
A zenekar legújabb dalait itt meghallgathatjátok:
youtube.com/watch?v=l6BoXvGSyxM&=&list=PLrNZm5c-yNGAWWr7VKsmsZly-dQgo9sl9