Keresés
Close this search box.

A nemzet csótánya és Tibusza is Kossuth-díjas!

Tátrai Tibor és Nagy Feró legendákká váltak életükben, a Kossuth-díj ennek is az elismerése,

A magyar rock- és egyetemes zenei életért kapta Nagy Feró és Tátrai Tibor a legmagasabb, a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó díjat, azaz a Kossuth-díjat.

Nagy Feró rockénekes, színész, dalszövegíró, showman. A második világháború után, Letenyén született 1946. január 14-én. 

Kossuth díj Nagy Feró
Nagy Feró a Tabánban. Fotó: Wikimedia

1970 és 1981 között a Beatrice együttes, 1982 és 1985 között az ős-Bikini együttes alapító tagja, énekese volt, majd 1987-ben újjáalakította a Beatricét. Az igazi „Ricse” blues és rock alapú dalai élesen, megalkuvás nélkül mutatták be az életbe kevés eséllyel belépő fiatalok helyzetét, érzéseit. Becenevét, a „nemzet csótánya” elnevezést a nyolcvanas években kapta.

Játszott színpadon: Laborc volt az István, a király című rockopera ősbemutatóján. Több filmben is szerepelt. 1989-től rádiós, illetve tv-s műsorvezető. 1992-től a Magyar Rockszövetség társelnöke volt. Eddig Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést és Petőfi Zenei Díjat kapott.

Tátrai Tibor, az az „Tibusz” Liszt Ferenc-díjas gitáros, zeneszerző, érdemes művész. Nagy Ferónál szűk hat évvel fiatalabb: 1952. április 5-én született Budapesten.Középisk olai tanulmányai alatt a legendás gitáros, Radics Béla technikusa lett.

Kossuth díj Tátrai Tibor
Tátrai Tibor. Kép: Youtube

 

1969-től számos zenekar alapítója, tagja, vezetője: Kárpátia, Syrius, Olympia, Generál, Skorpió, Hobo Blues Band, Mini, Tátrai-Török Tandem, East, Tátrai Band, Magyar Atom, Latin Duó, Boom Boom, Tátrai Trend. 1987-ben megalakította saját zenekarát, a Tátrai Bandet, amellyel Horváth Charlie csatlakozása után a 90-es évek elején számtalan slágert jegyeztek.

A hard rock, az R’n’B, a progresszív rock és a latin akusztikus gitárzene területén is maradandót alkotott. Több mint ötven lemez fűződik a nevéhez együtteseivel. Páratlan technikai tudását napi 8-10 órai gyakorlással tartja karban. 12 alkalommal lett az év gitárosa.

Eddig Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét, Liszt Ferenc-díjat, Józsefváros díszpolgári címet, Fonogram-díjat, Budapestért díjat kapott. 2016-ban érdemes művész lett. 2018-ban életművéért Petőfi Zenei Díjat vehetett át. 2020-ban könnyűzenei alkotói Artisjus-életműdíjat kapott.

Gratulálunk!

 

 

Hírek | Magyarzene.eu

Oszd meg kérlek, ha tetszett!

Mindenünk a zene

Friss

Amanna

Nemrég jelent meg Amanna Valamiér című dala

Amanna magyar énekesnő, dalszerző. Generációjának izgalmas új művésze, egyedi előadásmóddal, és zeneiséggel. Legutolsó megjelenése, melynek címe Valamiér’ egy párkapcsolat végének fájdalmas emlékeit dolgozza fel.

HOCUSPONY

Megjelent az Abrakadabra a Hocuspony -tól

A budapesti székhelyű HOCUSPONY nem hagyott sok időt a lacafacára, rögtön az első évükben megjárták szinte az összes nevesebb fővárosi klubot az A38-tól egészen az Akvárium Klub Nagyhalljáig.

Fonogram -Magyar Zenei Díj

Megvannak a 2024-es Fonogram-jelöltek!

2024. április 27-én, szombaton a Fonogram-nap keretében derül ki, kik nyerik idén a magyar zenei élet legrangosabb szakmai elismerését, a 18+1 kategóriában odaítéltFonogram -Magyar Zenei Díjat.

Mit hoz a véletlen

Neked sorsolt