Fizikai és digitális értékesítések
A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége közzétette a magyar hangfelvételpiac fizikai és digitális értékesítésének 2019. évre vonatkozó statisztikáit. Ezzel párhuzamosan a zeneipar nemzetközi szervezete, az IFPI – amelynek hazai képviselője a MAHASZ – közzétette éves jelentését a tavalyi év eredményeivel.
8,2%-kal növekedett, immár világszerte összesen évi 20,2 milliárd dollár a hangfelvételpiac összbevétele. Ez jól mutatja az alkotók sikeres munkáját és befektetését a hangfelvétel-kiadóktól a művészekig.
„Míg a most közzétett számok a zenei üzlet tavalyi eredményeit jelzik, a COVID-19 járvány elképzelhetetlen kihívások elé állított minket” – mondta Frances Moore, az IFPI vezetője, aki a zenei közösség összefogása kapcsán hozzátette: „Kritikus és mindmáig folyamatban levő kiemelt cél, hogy a tagjaink által képviselt hangfelvétel-kiadók világszerte a művészek, zenészek és a szakmában dolgozók munkáját támogassák, megvédjék.”
A Global Music Report 2019 legfontosabb nemzetközi megállapításai:
• 22,9%-kal nőtt a streaming bevétel. A jelenleg 11,4 milliárd dolláros összeg a teljes hangfelvétel-ipari bevétel több mint felét (56,1%-a) teszi ki. A streaming árbevétel növekedése több, mint ellensúlyozza a fizikai bevétel 5,3%-os csökkenését.
• A összesített streaming bevétel növekedésének fő oka a 24,1%-os fizetős (prémium) streaming bevétel emelkedése volt. Ez az érték szinte az összes piacon nőtt.
• 341 millió fizető streaming felhasználó volt 2019 végén (+33,5%).
• A fizetős streaming bevétel a teljes hangfelvételipar bevételének 42%-át teszi ki.
• Európa, a világ második legnagyobb régiójának hangfelvételpiaca 7,2%-kal nőtt az elmúlt évben, miután 2018-ban szinte stagnált. Az Egyesült Királyság 7,2%, Németország 5,1%, Olaszország 8,2%, Spanyolország pedig 16,3% növekedést könyvelt el.
A magyarországi hangfelvételpiac eredményei a MAHASZ adatai alapján:
A teljes értékesítés (fizikai + digitális) mintegy 4,4 Mrd Ft. A 2000-ben bekövetkezett csúcs óta a folyamatos csökkenés 2013-ig tartott, amikor megfordult a trend, és azóta a növekedés folyamatos, már az összérték elérte a 2008-as szintet, ám z még meg sem közelíti a két évtizeddel korábbi csúcsot.
Az előző évhez képest a fizikai forgalom 4,96%-kal csökkent 2019-ben, 1.035.325 darab fizikai hanghordozó fogyott. Az éves nagykereskedelmi érték azonban 1,53%-kal, 1,45 milliárd Ft-ra nőtt.
Vannak, akik még ragaszkodnak a fizikai formátumú hanghordozókhoz. Köztük számos olyan gyűjtő található, aki a speciális kiadványokra, különleges kiszerelésű termékekre az átlagosnál nagyobb összeget is áldoz. Ez az egyik lehetséges oka annak, hogy a legnagyobb számban értékesített hanghordozó, a CD esetében 17,66%-os mennyiségi visszaeséshez 3,9%-os értékbeli csökkenés társul. Eközben azonban az értékesített vinylek száma és értéke közel azonos mértékben nőtt.
A digitális értékesítésen belül a letöltések összértéke 15,95%-kal csökkent, a streaming összértéke 41,02%-kal nőtt, így összességében 37,64%-kal nőtt a digitális forgalom.
A hanghordozók 2019-es fizikai mennyiségének legnagyobb része CD, de számottevő a vinyl lemezek aránya is.
A fizikai hanghordozók 2019-es értékének legnagyobb részét ugyancsak a CD-k adják, de a vinyl lemezek értékének aránya is kiemelkedő.
Az adatok és a táblázatok megtalálhatóak a www.mahasz.hu/statisztikak oldalon. Bármilyen felmerülő kérdés esetén az info@mahasz.hu címen készséggel állunk rendelkezésre.