Tánc? Zene? Mindkettő!
Az emberi hang és mozdulat kapcsolatát kutatja a Tünet Együttes Afterparty – egy fiktív törzs fiktív rituáléja című új előadása, amelyet szeptember 22-én és 23-án mutatnak be a Trafó Kortárs Művészetek Házában.
Karanténközösséget vállalva, a Tünet Együttes kísérleti évadának keretében készült az Afterparty című előadás, amelyben az emberi hang és mozdulat kapcsolatát kutatták.
Az előadás célja, hogy felfedezzék, meddig tágítható az a határ, amelyet még zeneként lehet befogadni és hogy létrehozható-e olyan mű, amely táncelőadásként és zeneműként is értelmezhető – közölte a társulat az MTI-vel.
– Körülöttünk tombolt a vírus, az emberek a lakásukba zárkózva, mi meg szép lassan egy fiktív törzzsé váltunk, ahogy nap mint nap hang és mozdulat egymásra hatásával kísérleteztünk. Az előadás alapkövei azok a gyakorlatok, melyeket hónapokon keresztül rítusszerűen végeztünk. A hang és mozdulat felszabadítása egyszerre játék, pszichológiai és zenei/előadóművészeti kísérlet. A Tünetre mindig jellemző személyesség – bár az előadás egy nagyon intim, mégis univerzális történettel kezdődik – most –elsősorban nem a szavakon, hanem eltemetett hangjainkon és önkéntelen mozdulatainkon keresztül jelenik meg – idézi a közlemény Szabó Réka rendezőt.
A mozgásszínházként és zeneműként egyaránt értelmezhető előadás szereplői Dányi Viktória, Kelemen Patrik, Oláh Balázs, Szabó Veronika és Szász Dániel. A művészeti határokat feszegető kutatásban zenei trénerként és alkotótársként vett részt Harcsa Veronika jazzénekesnő – közölte a Tünet Együttes.
A Tünet Együttes a kortárs tánc és színházi életben 2002 óta működő független társulat, melynek művészeti vezetője Szabó Réka matematikus, táncos, koreográfus és rendező.
Előadásaik egyszerre elgondolkodtatóak, drámaiak, gyermekien felszabadultak és felszabadítóak. A színészekből és táncosokból álló társulatban az összes művész alkotótárs: minden előadás erősen épít a szereplők személyiségére és kreativitására. A társulat nem ismer műfaji határokat, egyenrangú elemként kezeli a szöveget, a mozgást, zenét, vizualitást és a különleges technikai megoldásokat.
A Tünet Együttes működésében kezdettől fogva fontos a társadalmi szerepvállalás, így repertoárjukban található utcai performansz, strukturált improvizáció, gyermekeknek készült interaktív meseszínházi előadás, valamint középiskolásoknak szóló Beavató program is.