Ma este kiderül, hogyan hangzanak a kortárs versek
Borostyánének címmel új lemezt készített a Makám. Az idén 40 éves zenekar, amely mai költők verseit zenésítette meg az albumon, november 22-én a Fonó Budai Zeneházban mutatja be az új anyagot.
Mások mellett Falcsik Mari, Jász Attila, Jónás Tamás, Láng Eszter, László Noémi, Lackfi János, Müller Péter Sziámi, Szabó T. Anna és Tóth Krisztina megzenésített versei szerepelnek a Makám új lemezén, amely a fonóRecords gondozásában jelent meg – közölték a szervezők az MTI-vel.
Mint írták, a friss anyagot Krulik Zoltán zeneszerző-gitáros és társai, Okos Viola énekes, hegedűs, Bata István basszusgitáros és Restás Gergő ütőhangszeres játssza el a koncerten, amelyen vendégként közreműködik a Szabó Sándor/Major Balázs Oriental Project.
Kulturális összefonódások, igazi világzene jellemzi zenéjüket
A Makámot a magyarországi világzene egyik úttörőjeként szokás emlegetni, szintetizált és több kultúrából hozta össze egyedi muzsikáját. Az együttes szellemi elődjének tekinthető Creativ Studio Öt (C.S.Ö.) 1975-1980 között működött, 1980-tól 1984-ig Makám és Kolinda néven létezett Krulik Zoltán zenekara, amely 1984-ben lett Makám és azóta több mint húsz stúdiólemezt készített.
Az együttes első nyolc-tíz évére alapvetően az improvizatív kamarazene és a strukturalista minimál zene volt jellemző. A Makám a kilencvenes évek közepén a szabad zene felé mozdult el, az ezredfordulóra a magyar népzene archaikus dallamait ötvözte addigra már kialakult jellegzetes formáival, majd következtek az etnoalapú saját szerzemények és szövegek.
A zenekar Európa számos helyén koncertezett Párizstól Várnáig, Krakkótól Splitig, és turnézott Indiában is. Zenéjükben a Távol-Kelet, a Balkán, a dzsessz és a kortárs zene hatása is fellelhető, hangzásvilágukat az etnikus és a hagyományos európai hangszerek együtthangzása tette egyedivé. Legújabb korszakukat a magyar népzene archaikus formái és a dal újrafelfedezése jellemzi.